آخرین اخبار : 

دو تضمینی که اروپا برای آمریکا طلب می‌کند اجبار ایران به اجرای کامل FATF و مذاکره درباره موضوعات غیر هسته‌ای

13920802000147_PhotoA

انتقادی :  باز نشر از   https://www.farsnews.com/news/13970510001222

دو تضمینی که اروپا برای آمریکا طلب می‌کند

 

اروپا به جای تلاش برای ارائه تضمین به ایران برای حفظ برجام، به دنبال ارائه تضمین به آمریکا در وادارکردن ایران به مذاکره درباره موضوعات غیر هسته ای و اجرای کامل الزامات FATF توسط ایران برای اجرای موثرتر تحریم های امریکا در ایران هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از اعلام خروج ترامپ از برجام و مطرح شدن بازگشت دو مرحله‌ای تحریم‌ها تا آبان امسال، مسئولین کشور اعلام کردند که در صورت برآورده شدن خواسته‌های اقتصادی‌شان توسط کشورها و شرکت های اروپایی به تعهدات برجامی خود پایبند خواهند بود. به طور مثال حسن روحانی، رئیس جمهور در این زمینه اعلام کرد در صورت ارائه تضمین از طرف کشورهای اروپایی برای تامین منافع ایران از برجام، این توافق پابرجا خواهد بود.

پس از اعلام این موضع توسط مقامات ارشد کشورمان، اروپایی ها دست به کار شدند و برای حفظ برجام، شروع به ارائه بسته پیشنهادی اقتصادی به ایران کردند، البته اروپایی ها هیچ تضمینی برای حفظ منافع اقتصادی به ایران ندادند و حتی موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت[۱]: «این اتحادیه قادر نیست ضمانت‌های حقوقی و اقتصادی به ایران بدهد» و بسیاری از شرکت های اروپایی نیز اعلام کردند که از ایران خواهند رفت. شرکت فرانسوی توتال، در بیانیه‌ای اعلام کرد که قادر به ادامه پروژه ۲ میلیارد دلاری برای توسعه میدان پارس جنوبی نیست[۲] و تا اوایل نوامبر، از ایران خارج می‌شود، مگر اینکه ضمانتی از طرف آمریکا دریافت کند. مدیرعامل شرکت آلمانی زیمنس نیز در این زمینه گفت[۳]: «دیگر نمی‌توانیم با خروج آمریکا از برجام، قرارداد جدیدی را با ایران امضا کنیم؛ بازگشت دوباره تحریم‌ها از سوی امریکا علیه ایران بدین معناست که زیمنس هم باید از آ‌نها تبعیت کند». شرکت های پژو و ایرباس نیز در اقداماتی مشابه اعلام کردند که قادر به ادامه همکاری با ایران نیستند.

درخواست های اقتصادی و سیاسی اروپا از ایران برای حفظ برجام

علی رغم اقدام این شرکت‌ها، ایران همچنان در پی تلاش برای حفظ برجام با اروپا برای کسب منافع اقتصادی بود. اما پیشنهادات اروپا برای حفظ برجام صرف از نظر از محتوای آن که هنوز مورد قبول مسئولین ایران قرار نگرفته است[۴]، همواره با دو مسئله همراه بوده است: یک مسئله سیاسی و یک خواسته ظاهرا اقتصادی. خواسته و مسئله سیاسی اروپاییان تلاش برای وادار کردن ایران به مذاکره در مورد سایر موضوعات گفته شده توسط آمریکا و ترامپ است به طور مثال، امانوئل مکرون، نخست وزیر فرانسه در تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان علاوه بر تاکید به حفظ برجام گفت[۵]: «فرانسه خواهان توافقی گسترده‌تر برای دوران پس از ۲۰۲۵، وضعیت برنامه موشکی و بحران‌های منطقه‌ای است». همچنین انگلا مرکل، صدراعظم آلمان در این زمینه می گوید[۶]: «اگرچه برجام توافق ایده‌آلی نیست، اما با ماندن در برجام بهتر می‌توان با ایران وارد گفتگو بر سر مسائل دیگر مانند برنامه موشکی و سیاست این کشور در قبال اسرائیل شد».

اما خواسته اقتصادی که از سوی اروپاییان مطرح شده، درخواست از ایران برای اجرای کامل برنامه اقدام FATF است. به طور مثال سفیر انگلستان در ایران می گوید[۷]: «نپذیرفتن الزامات FATF توسط ایران مانع تجارت با ایران است».

بررسی این دو خواسته که می توان آنها را پیش شرط نیز دانست نشان می دهد اروپایی ها تمایلی برای مقابله با آمریکا برای حفظ برجام ندارند، بلکه می خواهند با اعمال نظر آمریکا برجام را حفظ کنند. ترامپ علت خروج خود از برجام را عدم پوشش مسئله موشکی، منطقه ای و بازرسی های دائمی توسط توافق برجام می داند و حتی اعلام کرده در صورت تمایل ایران برای مذاکره و انجام توافق جامع با پوشش دادن این مسائل بازگشت تحریم ها را متوقف می کند و کشورهای اروپایی در کنار حفظ برجام به این خواسته آمریکا نیز توجه جدی دارند و از ایران می خواهند که این کار را انجام دهد و خواسته آمریکا را اجابت کند.

از سوی دیگر اروپایی ها از ایران می خواهند تا الزامات FATF را اجرایی کند. این موضوع در شرایطی است که اگر اروپایی‌ها می خواستند در مقابل آمریکا مقاومت کنند هیچ نیازی به اجرای الزامات FATF در ایران نبود، چراکه کارویژه الزامات FATF این است که سیستم بانکی ایران را به گونه‌ای برای بانک‌های اروپایی شفاف کند که آنها مطمئن شوند هیچ تراکنش بانکی با نهادهای ایرانی حاضر در لیست تحریم آمریکا انجام نمی‌دهند، چراکه در صورت انجام این کار به علت وابستگی سیستم مالی‌شان به آمریکا با مجازات و جریمه آمریکایی ها روبه رو می شوند، بنابراین اگر اروپایی ها می خواهند در مقابل آمریکا بایستند و بازگشت تحریم ها و لیست تحریم آمریکا را نادیده بگیرند، نیازی به الزامات FATF ندارند. بنابراین اصرار اروپایی‌ها بر اجرای الزامات FATF در ایران نشان دهنده این است که بانک‌های اروپایی نمی خواهند در مقابل تحریم های آمریکا بایستند. در نتیجه می توان گفت، این دو خواسته اروپایی‌ها نشان می دهد که اروپا برای حفظ برجام تنها در چارچوب خواست آمریکا برای مذاکره در موضوعات دیگر از جمله موشکی، منطقه ای و بازرسی های دائمی تلاش می کند و در این مسیر با اجبارکردن ایران به اجرای الزامات FATF که مورد تاکید مسئول اجرای تحریم ها در وزارت خزانه داری آمریکا نیز هست[۸]، می خواهد تنها در چارچوب تحریم های آمریکا با ایران تعامل کند. در واقع این اقدام اروپایی ها بیش از آنکه تضمینی برای حفظ برجام باشد، تضمینی برای آمریکا در وادارکردن ایران به مذاکره و اجرای الزامات FATF توسط ایران برای اجرای تحریم های امریکا در ایران است.

نویسنده: سید حامد ترابی

 

[۱]  https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/02/27/1728571

[۲] https://money.cnn.com/2018/05/16/investing/iran-total-oil-gas-sanctions

[۳] https://money.cnn.com/2018/05/14/investing/iran-sanctions-siemens-europe/index.html

[۴] http://fa.alalam.ir/news/3655976

[۵] http://fa.alalam.ir/news/3655976

[۶] http://p.dw.com/p/2xnHz

[۷] http://yon.ir/E1TG9

[۸] mehrnews.com/news/4315841

انتهای پیام/

نظرات
ناشناس
۰۷:۵۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
چیز دیگه ای نمی خوان ؟
خجالت نکشن ، بگن
دکتر
۱۰:۱۸ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
چرا بعد از برجام دو و سه و تغییر برجام هسته ای خواستار حضور نظامی در ایران مثل قبل انقلاب و احداث سایت های چتر هسته ای و دفاع ضد موشکی علیه روسیه و چین هم در داخل ایران و پادگان های ارتش میشن مثل کشورهای همسایه اصولا هدف اصلی همینه چیزی که رهبری از اون به عنوان بازگشت نه مهار یاد می کنه…البته در حالت بدبینانه حتی تکرار سناریوی لیبی با تغییر دولت ها …بهرحال اهرم های قدرت ایران رو اگر مثل هسته ای بگیرن بقیه هر زمانی ممکنه رخ بده چون استقلال از بین رفته
ناشناس
۱۰:۵۰ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
آمریکا از برجام خارج شده وبه آن پایبند نیست.طبق برجام بعد از سال ۲۰۲۵ برخی محدودیتهای گفته شده در برجام از بین خواهد رفت .سوال اینه با توجه به اینکه آمریکا خارج شده وعضو دارنده حق وتو در شورای امنیت هست واینکه ما الان داریم با اروپا وروسیه وچین (وللو به ظاهر وتا اینجای کار) برجام رو ادامه میدیم چه تضمینی هست که مانع نشه؟؟چه تضمینی اروپاییان میدن که بعد از سال ۲۰۰۲۵ این برجام همینی هست که الان داره اجرا میشه؟هرچند خوشان هم میگن باید برای بعد از ۲۰۰۲۵ بندهای غروب آفتاب دائمی بشه.که یک دلیلش همینه که قطعا آمریکا مانع از اجرای اوئن میشه..چون به هر حال باید در شورای امنیت رسما اون قطعنامه ها برعلیه ایران و این محدودیتها طبق رای اعضا لغو بشه در حالیکه آمریکا قطعا وتو میکنه.؟
از دولت روحانی هم که تا سه سال بیشتر نمونده..
ناشناس
۰۸:۰۰ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
همانطور که مطهری حرف دل اسراییل و آمریکا را در داخل میزند و همانطور که در مورد fatf روزنامه های سبز و بنفش القا میکنند که اگر امضا شود همه چیز درست میشود همانطور که در مورد برجام میگفتند این وضعیت همچنان ادامه دارد تا اینکه غربی ها به هدفشون به طور کامل برسند.
ناشناس
۱۰:۳۱ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
یهود و نصارا از شما راضی نمی شوند مگر اینکه به آیین آنها درایید…واقعا کلام خدا راسته…
ناشناس
۰۸:۰۴ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
تفاوت حرفهای اروپا و آمریکا شبیه تفاوت “بفرمایید بنشینید” و “بتمرگ” است. نتیجه هر دو یکی است.
حسین
۰۸:۱۱ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
پذیرش FATF برای ما ننگ آور خواهد بود. حالا که هم امریکا از برجام رفته و هم شرکتها و بانک های اروپایی اعلام رفتن کردن، برای خوش آیند کی و برای کدوم منافع باید به FATF بپیوندیم؟!
همونطور که مقام معظم رهبری هم فرمودن، باید در این مورد ساز و کار بومی خودمون رو داشته باشیم نه دیکته شده اروپای شیاد رو
ناشناس
۱۰:۰۰ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
روسیه و چین هم fatf رو پذیرفتن 
شما یه دلیل درست و در مون بیارید که نباید پذیرفت تا ما هم قانع بشیم
جوان مؤمن انقلابی
۱۰:۲۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
دوست عزیز. بهتره یه مقدار اطلاعاتتون رو بیشتر کنید. بله. روسیه و چین fatf رو پذیرفتن اما چطور؟ کاملا با شرایطی که خودشون گذاشتن و کاملا به نفع خودشون. نه اینکه مثل مسئولای ما هر چی اونا بگن چشم بسته قبول کنن. fatfی که ما پذیرفتیم، سختگیرانه ترین fatf هستش.
ناشناس
۱۰:۵۵ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
ما که هم میخایم شرایط خاص خودمون رو بذاریم. شما هستید که میگید شرایط خاص تو fatf قابل درج نیست! یک بام و هواتونو قربون
عباس
۱۱:۲۱ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
کدوم شرایط خاص استاد؟
دربست هرچی گفتن رو به عنوان برنامه اقدام پذیرفتین و دارین اجرا میکنین.
قصه های تخیلی تعریف میکنین چرا؟
حسین یک
۱۱:۳۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
اگه انها اجازه ی شرط گذاری به ایران رو می دادن که اینهمه اجبار به پیوستن به این کنوانسیون نمی کردن عموجان
ناشناس
۱۴:۲۸ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
جنابتان بهتر است به اعلامیه جدید FATF مراجعه بفرمایید کا صراحتا اعلام کرد، حق تحفظ ایران را به رسمیت نمیشناسد.
حسین یک
۱۱:۳۷ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
البته امثال تو بنا ندرارید که قانع بشید و گرنه بعد از برجام حتی خجالت می کشیدید که نظر بدید چه اینکه بخواید در مقام طلبکار هم ظاهر بشید
ولی جواب واضح است، چون چین و روسیه که سپاه پاسداران ندارند که ترس از پیوستن به این کنوانسیون رو داشته باشن
بعد از ننگنامه برجام دیگه نمی تونید مثل قبل از برجام روی موج دروغ سوار بشید و جنایتی دیگر رو به کشور تحمیل کنید
خدا رو شکر جلوی کاسبی شما و خسران به کشور توسط شما گرفته شد
ناشناس
۱۰:۱۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
دشمن برای پیشبرد تحریم های هدفمند، به اجرای FATF در ایران نیاز دارد
ناشناس
۱۲:۴۴ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
بیشتر مشکلات کشور از گور همین غرب زده هاست که میخوان قوانین ارباباشون رو تحمیل کشور کنند،غرب زده و کدخدا پرست هایی که در مجلس و دولت نفوذ کردند و دولت رو در دست گرفتند،تحمیل برجام هم یکی از هدف هاشون بود و توانستند برجام رو تحمیل کنند،مرگ بر آمریکا و مزدوران داخلی
دکتر
۱۰:۱۴ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
ترامپ علت خروج خود از برجام را عدم پوشش مسئله موشکی، منطقه ای و بازرسی های دائمی توسط توافق برجام می داند! علت اصلی خارج شدن ترامپ از برجام موقتی بودن تعلیق های هسته ای اون هست مثل بخش غنی سازی و آب سنگین که فقط ۱۰ سال اول تعطیل و فریز هست بازرسی ها که عملا به امریکا حداقل ۲۵ سال اجازه بازرسی ایران رو میده و ایران با قبول پروتکل الحاقی داره فراتر از تمامی کشورهای جهان به قول پوتین به عنوان کنترل شده ترین کشور جهان بازرسی میشه حتی از دانشگاه های اون! البته ترامپ در ۱۲ شرط خودش سیاست داخلی ایران رو هم مثل سیاست خارجی اون گروگان گرفت و خواستار تغییر رفتار حکومت با مردم داخل کشور شد که یعنی برجام حقوق بشری
حسین یک
۱۰:۱۷ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
مجریان FATF خود امریکایی ها هستن که چندی پیش برای اعمال فشار به ترکیه جهت تحریم ایران به این کشور سفر کرده بودن.
جالبه خود وزیر کشور چندی پیش امریکایی ها رو متهم به پولشویی کرد
حالا یه عده منافق از این کنوانسیون حمایت میکنن
ناشناس
۱۱:۲۹ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
من هنوز نفهمیدم راهکار شماها که انقلابی هستید چیه؟همش میگید اروپا اینجور امریکا انوجور،یه راهکار عملی بدید بینیم حفه حسابتون چیه
ناشناس
۱۱:۵۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
تو چه زمینه ای راهکار بدیم استاد؟
من جای تو بودم بعد از برجام که سند حقارت است سر به بیابان می گذاشتم نه اینکه در جایگاه طلبکار قرار بگیرم
احمد
۱۴:۳۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
جنابانتان بنایی بر فهمیدن ندارید، اگر قصد فهمیدن داشتید، زمانی که فاجعه برجام را به بار آوردید، می توانستید به حرف منتقدان برای بهتر شدن برجام نافرجامتان گوش دهید.
سوال:
اساسا به غیر از برای شنیدن اوامر غرب، گوش هم برای شنیدن دارید؟!
ناشناس
۱۱:۴۳ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
مجلس چه گوش به فرمان ترامپ چه سریع fatf رو تصویب کرد . شما اعضای مجلس ایرانید یا امریکا ؟
ناشناس
۱۱:۵۶ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
از اولش همه چیز آشکار بود یک تقسیم کار بین اروپا و آمریکا. فاصله گرفتن اروپا از آمریکا در موضوعات امنیتی خام اندیشی است
ناشناس
۱۲:۴۶ شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
مذاکره کردن با غربی ها بی فایده هست،پنج سال کشور و ملت رو معطل برجام و دستاوردهای خیالیش کردن و کدخدا پرست ها هنوز دنبال مذاکره با غرب هستند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *