آخرین اخبار : 

اولین قربانی کابینه : تغییر یا تدبیر؟؟؟

seif_1

hemati_1انتقادی :

امروز سوم مرداد ۹۷ پس از مدتی ایجاد انتظار در ملت برای تغییر تیم اقتصادی دولت و سروسامان دادن به اوضاع اقتصادی کشور شاهد اولین تغییر یا بهترست بگوییم قربانی کابینه بودیم که همتی سفیر ایران در چین بجای سیف ، رئیس کل بانک مرکزی شد .

۱ – در این جابجایی کسی قربانی شد که نسبت به آنانی که باید سریعا از کابینه بروند کمتر مقصر بود . البته تقصیر سیف تقصیر کوچکی نبود اما دیگران نه تنها این ضعف بزرگ را داشتند بلکه سوء مدیریت هم به شدت چاشنی کارشان بود .

تقصیر بزرگ سیف این بود که مستقل نبود و برای حفظ پستش مطیع مافوقش بود . این ضعف در اکثر رؤسای بانک مرکزی ، بعلت ضعف قانون و نون بهم قرض دادن دولتها و مجالس قانونگذاری همیشه بوده و خواهد بود وگرنه اگر دولت و مجلس بفکر منافع کشور باشند در تغییر قانون و استقلال بانک مرکزی از هم سبقت میگرفتند.

۲ – آیا این تعویض یک تغییر بنیادی در تفکر و شیوه کارست یا یک تدبیر برای بستن دهانها ؟ هر دو از یک جریان فکری و عمیقا تحت تاثیر تئوریهای اقتصادی خاص هستند و تابع بدون چون و چرای مافوق که این خصوصیات هیچ کمکی به حل مشکلات پولی و بانکی کشور نخواهد کرد .

۳ – این تغییر مغایر با نظرات خود رئیس جمهور هم هست که گفت باید مشاورین جوان انتخاب کنیم. لازم بود رئیس جمهور اول مشاورینی در خور وضعیت امروز کشور انتخاب و بعد با مشورت آنها دست به تغییر میزد .

۴ – وزیر خارجه باید توضیح دهد انتصاب همتی بعنوان سفیر با کدام معیارهای سیاسی مطابقت داشته و اگر کار درستی بوده چگونه بفاصله چند روز متوجه توانایی خارق العاده او در اداره یک پست مهم اقتصادی شده و پاسخ این سوال لازمست که آیا روابط باندی عامل این قضیه نبوده و اینکه چرا وزارت خارجه در دوران تصدی ۵ ساله ظریف نتوانسته کادر های لازم را برای سفارتخانه ها تربیت نماید که اکنون مجبور شود در خارج از وزارتخارجه بدنبال سفیر بگرد .

۵ – اشتباه بزرگ سیف این بود که بعد از آنکه در پاریس قریب به مضمون گفت برجام تقریبا تغییری در روابط بانکی ایجاد نکرده ، از سمت خود استعفا نداد. ضمن اینکه همان گفته او را در ردیف اول اخراجیها قرار داد . اگر سیف از درایت وزیر اقتصاد دولت اول روحانی برخوردار بود در دولت دوازدهم خودش محترمانه کنار میرفت تا اینگونه هدف ترکشهای آن حرفهایش قرار نگیرد . البته ایشان خیلی هم نگران نباشند چون در دولتی که اختلاس کنندگان ذخایر نظام!!! تلقی میشوند ، برای ایشان که هنوز اتهامی متوجه اشان نگردیده جا فراوانست البته بعد از اینکه کمی آبها از آسیات افتاد .

۶ – و بالاخره آقای روحانی در جنگ اقتصادی فرماندهانی خط شکن لازمست همچون باکریها و سلیمانیها و … از این امامزاده ای که شما در حال ساختن آن هستید انتظار معجزه ندارم . ضمن اینکه عرض میکنم صحبت با کدخدا هم آداب و رسومی دارد!!! که بعدا شاید بیشتر به آن پرداختیم اگر خدا خواهد .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *