آخرین اخبار : 

آقای دولت عقب انداختن بحران دیگر جواب نمیدهد .

download

انتقادی : 

اوایل دهه پنجاه در زمان شاه و دوران تبختر حکومت مستقر دو اتفاق در کشور روی داد ، یکی افزایش چند برابری قیمت نفت و دیگر فعال شدن اعتراضات علیه حکومت شاه . در آن زمان برای آنکه جوانان خصوصا قشر تحصیلکرده سر گرم شده و بدنبال اعتراضات نروند ( عقب انداختن بحران ) سیاست اعلام نشده ای در دستور کار قرار گرفت مبنی بر استخدام وسیع جوانان تحصیل کرده در ادارات و کارخانه ها و غیره .

بعد از انقلاب و بعد از دفاع مقدس با روی کار آمدن تکنوکراتها ، آگاهانه یا نا آگاهانه همان سیاست قبل از انقلاب ( با ظاهری متفاوت )  اعمال شد مبنی بر گسترش تحصیلات آکاد میک و به دنبال آن سبز شدن قارچ گونه مراکز دانشگاهی در گوشه و کنار کشور بدون نظارت کافی و کیفیت لازم ، که استانداردهای یک دانشکده و دانشگاه را نداشتند ، و بعد از آن رواج یافتن تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکترا بدون آنکه ببینیم و بدانیم کشور اصولا به چه تعداد نیروی تحصیلکرده ی کارآمد و در چه رشته هایی نیاز دارد و هنوز هم نه میبینیم نه میدانیم . در زمان قدیم وقتی میخواستند اُفت کیفیت تحصیلی را گوشزد کنند میگفتند یکی که دو کلاس اکابر خونده سوادش بیشتر از دیپلمه هاست ،             

وامروز هم همین را میبینیم که جای تاسف دارد و هرگز فکر نکردیم وقتی جوان دارای مدرک دانشگاهی شد دیگر نه تحصیل تئوریک و حافظه مدارش در این تعداد به درد جامعه میخورد و نه امکان استخدام در مراکز دولتی وجود دارد و با توجه به فرهنگ غلط حاکم برجامعه ، که هیچ تلاشی برای تغییر آن نکرده ایم ،  نه خودش حاضر به کارهای غیر اداری و پشت میز نشینی هست .

این سیاست به عقب انداختن بحران دیگر جواب نمیدهد و عصبانیت و تمایل به ساختار شکنی و اعتراض را در این قشر میبینیم و البته عوارض متعدد اجتماعی ناشی از  بیکاری و حس بیهوده بودن هم مشکلات دیگریست که وجود دارد که فعلا قصد ما پرداختن به نتایج این سیاست غلط نیست .

اما چند سالیست که خود دولت متوجه شده این فواره به اوج ارتفاعش رسیده و دیگر کارائی ندارد ، بجای اینکه تدبیر اساسی برای جبران خطای خود و گذشتگان بیندیشد همین سیاست را در شکل دیگری و با توجیهات خوش ظاهری با نام دفتر خدمات ارتباطی ادامه میدهد .

استدلال آقایان اینست که برای کاهش مشکلات مردم و برای صرفه جوئی در وقت و هزینه مردم  مجوز راه اندازی این دفاتر را میدهد ، که دروغی بیش نیست و پشت پرده این گفته ها ،  به خیال خودشان ،  اشتغال زائی برای عده ای از لشکر بیکاران ، البته از جیب مردم ، هست . آنهم اشتغالی که هیچ تولیدی ثمره آن نیست . فعلا نام آن اداره و دفتر را بیان نمیکنم اما در آینده اگر لازم باشد بیان خواهد شد . همیشه وقتی مشکل مشابهی پیش می آمد به اداره مربوطه مراجعه میشد و در چند دقیقه رفع گرفتاری میشد بدون هزینه اضافه و سرگردانی ، تا اینکه چند روز قبل برای همان امر مراجعه شد کارمند مربوطه گفت دیگر ما مجاز نیستیم چنین خدمتی ارائه دهیم بروید دفتر خدماتی ….. و ما رفتیم و ۱۷۰۰ تومان پرداخت کردیم و کار ناقص انجام شد . وقتی اعتراض کردم که مگر شما فقط پول میگیرید چرا کار را درست انجام نمیدهید مسؤل مربوطه با وقاحت تمام گفت پول میگیریم و اگر کار ناقص است اداره ….. مقصر هست برو همانجا مشکلت را حل کن . به ریاست آن اداره مراجعه شد و معلوم شد ایشان هم دل پرخونی از این موضوع دارد و میگفت دولت ما را مجبور کرده اموری اینگونه را به این دفاتر واگذار کنیم . و جالب هست بدانیم وقتی اموری واگذار میشود باید به همان نسبت هزینه آن اداره کاهش و نیروهایی که قبلا کار مربوطه را انجام میدادند تعدیل و احتمالا در همان دفاتر مشغول به کار شوند اما با کمال تعجب میبینیم چنین اتفاقی هم نیفتاده است .

خدا نیامرزد آنرا که گفت ادارات باید خودکفا شوند ( از جیب مردم ) که اینگونه واگذاریها هم از جنس همان تفکرست . غیر دولتی شدن آموزش تا دیپلم هم از همین مقوله هست که بر خلاف نص صریح قانون اساسی هست ، اونوقت رؤسای جمهور ما ( از دو باند مطرح کشور )  باد به غبغب می اندازند که ما حافظ قانون اساسی هستیم اما در عمل آنچه که به نفع جریان مطلوبشان هست پُررنگ میشود . لذا به دولتهای حاضر و گذشته و آینده هشدار میدهم شما با عقب انداختن بحران قادر نخواهید بود برای همیشه بر خرِ مراد سوار باشید و جمع شدن این ، آبها در پشت سدِ حالا بگذره کو تا فردا ، حجم خسارتها را بعد از فروپاشی سد چندین برابر میکند .

راه حل مشکلات کشور نه در نگاه یکسویه به خارجست که نمونه بارز آن تفکر رژیم قبیله ای عربستانست و نه در سیاست صرفا تقویت بنیه دفاعی و آسوده شدن خیال از حمله دشمن ، که نمونه آن شوروی سابق میباشد .  تا دیر نشده فکر نان کنید که خربزه آبست . 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *