آخرین اخبار : 

آقای بانک مرکزی لطفا سُرنا را از سرِ گشادش نزنید .

456458_322

انتقادی : 

۱ – قبلا گفته بودم آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی تفاوت ماهوی با آقای سیف نداره و هر دو از یک آبشخور تغذیه فکری میشوند و امروز میگویم این دو با رؤسای قبلی ، از هر دو باندِ بیچاره کننده کشور و ملت هیچ تفاوتی ندارند چرا که افکار و مدارکشان انباشته از محفوظات لیبرال دموکراسی غرب هست و این دانشها هرگز قادر نیست شعارهای انقلاب را محقق کند . آنچه که امروز قصد پرداختن به آن را دارم دستور اخیر بانک مرکزی به بانکها برای سود ندادن به سپرده های روز شمار و حمله به میزان سود سپرده ها ست ( سیاستی همچون قبلیها )  .

همتی میگوید در هیچ جای دنیا به سپرده روز شمار سود نمیدهند . عرض کنم اولا هر مسؤلی که هرجا قافیه تنگ میآورد میگه در جاهای دیگه دنیا چنین هست و چنان نیست تنها اثرش در حقیر چِندِ ش  از حرف و گوینده آن  و تقویت این اعتقادست که این آدم نیامده تا مشکلی حل کند بلکه تداعی کننده مدیران گردنه محوریست که قبلا در سایت به آن اشاره شده است . و کسی نیست که باو بگوید کجای کشور و مسؤلین ما مثل بقیه هست که اینجایش باشد . ثانیا چرا متوجه نیستید که راه حل مشکل عکس آن چیزیست که فکر میکنید . شما برای هر منظوری ، فکر میکنید اگر بانکها سود کمتری به سپرده های مردمِ از اینجا رانده و از اونجا مانده ، بدهند قادر خواهند بود به تولید کنندگان وام یا تسهیلات  با ربای !!! کمتری بدهند و تولید رونق و اشتغال افزایش مییابد .

آقای همتی شما و دیگر مسولین واقعا خوابید یا خود را به خواب زده اید ؟ . اگر این سیاست جواب میداد باید در طول سالهای گذشته اسلاف شما که همین سیاست غلط را مثل شما اِعمال کردند نتیجه میگرفتند ،  که هیچکدام به نتیجه نرسیدند . آیا میتوانید مقطعی را اعلام کنید که این ادعا را مستند رد کند ؟؟؟ . دلتان را به آمارهای صد من یک غاز خوش نکنید که در فلان دوره تسهیلات اینقدر افزایش داشته چون اگر بگوئید آنوقت فضولی چون این قلم میگوید رسما لیست گیرندگان وام و مبلغ آنرا اعلام کنید تا معلوم شود یا آمارها ساختگیست یا گیرندگان ،  نور چشمیها و بنگاههای بی کفایت وابسته به بانکها و دیگر ارگانها هستند .

آقای همتی دو کلام از این منتقدِ بیسواد بشنوید و عمل کنید تا ببینید چه تحولی بوجود می آید . شما تمام انرژی و همتی را که برای کاهش سود سپرده های مردم بکار میبرید تغییر مسیر دهید و به حوزه تسهیلات بانکی منتقل کنید . بانکها را مجبور کنید سود تسهیلات را کاهش دهند و اجازه دهید برای جذب سپرده های مردم هرقدر دلشان میخواهد سود بدهند ، آنگاه خواهید دید که رقابت شدیدی بوجود خواهد آمد هم برای کاهش هزینه های بانکی ناشی از بی کفایتی مدیران بانکی هم برای واگذاری بنگاههای زیان ده بانکی یا اصلاح ساختاری آنها برای سود دهی و هم خارج نشدن سپرده ها از بانکها ، که خروج سپرده ها از بانکها نتیجه ای جز التهاب در بازارهای موازی نخواهد داشت ، به همین سادگی . 

 ۲ – آقای رئیس جمهور در بیشتر سخنرانیها از جمله در نطقی در مجلس همزمان با ارائه لایحه بودجه۹۸ شعارهای قشنگی داده و میدهند که بیشتر آن با لفظ « باید »  شروع میشود از جمله اینکه باید بانکها فلان شوند و بهمان . آیا واقعا مردم رئیس جمهوری انتخاب کرده اند که باید ها را بگوید یا انتخاب شده است که عمل کند و از خیل عظیم باید ها بکاهد ؟ . آقای رئیس جمهور مگر بانکها زیر نظر خودتان نیستند ؟ نکند چون ۵ درصد سهام بعضیها را واگذار کرده اید ( به بعضیها یا خصولتیها یا بخش خصوصی واقعی ) میخواهید بگوئید اینها خصوصی هستند و ما اشرافی بر آنها نداریم ؟؟؟ . اگر اینگونه نیست ،  که نیست و نباید باشد ، پس چرا با بیان این بایدها به شعور مردم و نمایندگان توهین میکنید ؟ . گر چه برآیند نمایندگان مجلس ناکارامدی را رقم زده ولی بالاخره از همین مردمی هستند که قرار بود ولینعمت مسؤلین باشند . شاید هم مسؤلین برای درک مفهوم ولینعمت به فرهنگ لغات خود نوشته شان مراجعه میکنند . بترسید از روزی که باید پاسخگو باشید ، حال در پیشگاه ملت یا دادگاه عدل الهی .

۳ – قبلا عرض کرده ام که دولت برای عقب انداختن بحران اجتماعی آشهایی  برای ملت و البته از جیب ملت پخته ،  چون ادامه تحصیلات و دفاتر خدمات . و آخرین نمونه که اخیرا اعلام شده تشکیل اطاق اصناف کشاورزی هست ؟؟؟!!! . نتیجه آن سیاست غلطِ ادامه تحصیلات ،  تعداد بسیاری فارغ التحصیل کشاورزی بیکار است و دولت بخیال خود با این طرفند میخواهد از جیب کشاورز بدبخت آنها را سرگرم کند . انگار نه انگار که همین چند سال پیش بود که خانه کشاورز را علم کردند با همین توجیهات و صدور پروانه کسب کشاورزی و غیره .

۴ – اخیرا یکی از نشریات رفسنجان که خود را اصولگرا میداند دلش به حال اشتغال جوانان شهر سوخته و یک ستون را به این امراختصاص داده  و اینکه چرا اینهمه اتباع بیگانه در شهر هستند و چرا صنایع پائین دستی مس در رفسنجان نیست و مس بومی گزینی ندارد و اینکه عامل خشک شدن رفسنجان سد سازی مس هست و کودکان و جوانان غیر بومی در همه صنوف جای ایرانیها را گرفته اند .

انتقادی در این قسمت قصد پاسخگویی مفصل به این نشریه  را ندارد اما اجمالا عرض میشود اگر انشاءا… روزی قرار شد مسؤلین پاسخگوی دوران مدیریت خود باشند آنوقت هم شما هم دیگران باید پاسخ دهید در دوران مسولیت خود چه گلی به سرِ این مردم زده اید و برای کاهش همین مشکلات چه کرده اید ؟ همین مشاغلی که نام بردید از قبیل ساختمانی و کشاورزی و غیره ، کدام فرهنگ سازی را انجام داده اید تا جوان ایرانی حاضر به کار در این امور باشد . همین امروز چرا خودتان کودک یا جوان ایرانی را پیدا نمیکنید که سرِ چهارراهها نشریه شما را بفروشد آنهم کلی گرانتر از قیمت روی جلد و چرا به سراغ کودک غیر ایرانی رفته اید ؟ و نگوئید مُوزعین چنین کرده اند که آنها هم چاره دیگری نداشته اند . این قلم به برادران و خواهران افغانی که سکونت قانونی در ایران دارند احترام گذاشته  و آنها را بخاطر تن دادن به کار شرافتمندانه و عار ندانستن کار تمجید مینماید . البته حساب متخلفین از قانون چه ایرانی باشند چه غیر ایرانی جداست . خداوند در قرآن کریم قریب به مضمون میفرماید اگر در سرزمینی کار بر شما سخت شد مهاجرت کنید زمین خدا وسیع هست .  در اسلام مرز جغرافیایی نداریم، بلکه هرکس که معتقد به اسلام و برنامه‌های سازنده آن باشد برادر ماست، لذا مرز حقیقی ایمان و اعتقادات اسلامی است. پایان .                

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *